Oscary 2023 rozdane!

Po raz 95. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary.

Żywot scenarzystów polskich albo dlaczego nasze produkcje wciąż są takie słabe?

Od momentu rozpoczęcia rozdziału wolnościowego w Polsce, poza nobliwymi wyjątkami w postaci Kieślowskiego czy Polańskiego, narzeka się na poziom rodzimych produkcji telewizyjnych – filmowych, jak i serialowych.

Ćwierć wieku „Kilera”!

17 listopada 1997 miała miejsce premiera komedii Juliusza Machulskiego „Kiler”.

Za co kochamy filmy o seryjnych mordercach i psychopatach?

Bezpłatna platforma streamingowa ARTE.TV przygotowała dla polskich widzów nowy film dokumentalny pt. „Wampir z Zagłębia: proces Zdzisława Marchwickiego”. 

„Spider-Man” - 20 lat po polskiej premierze

W tym roku mija dwadzieścia lat od premiery Spider-Mana w interpretacji Sama Raimiego.

Oscary 2022 rozdane!

Po raz 94. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. 

Oscary 2021 rozdane!

Po raz 93. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary.

Batman Na Zawsze, czyli 25 lat „Batmana Forever”

To miało być wydarzenie. Wielkie. Spektakularne. Olśniewające. 

O pierwszym sezonie „Wiedźmina” słów kilka

Pamiętam dzień, w którym nabyłam w przejściu podziemnym cienką książkę kieszonkowego formatu, zatytułowaną „Wiedźmin”. 

Słów kilka o serialu „Lucyfer”

Trudno powiedzieć, żeby diabeł cieszył się wśród ludzi wielką sympatią. 

„Artemis Fowl” nie trafi (na szczęście) do kin

Kenneth Branagh to artysta, z którym mam ogromny problem. 

Oscary 2020 rozdane!

Po raz 92. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. 

Oscary 2019 rozdane!

Po raz 91. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary.

Oscary 2018 rozdane!

Po raz 90. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. Uroczystość w Teatrze Dolby w Hollywood poprowadził Jimmy Kimmel.

Filmowe TOP 10, czyli podsumowanie 2017 roku w kinie

Ilość tytułów, które trafiają do kin sprawia, że wybór najciekawszych filmowych pozycji 2017 roku przyprawia o przysłowiowy ból głowy.

Na co do kina w 2018 roku?

Stary rok dobiegł do końca, a więc najwyższa pora przyjrzeć się produkcjom, które mogą stać się hitami w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Kosmiczni Avengers powracają! Przedpremierowo o "Strażnikach Galaktyki vol. 2"!

James Gunn zrobił to ponownie! Każdy, kto martwił się, czy kontynuacja Strażników Galaktyki będzie choć tak dobra jak oryginał, może spać spokojnie.

Oscary 2017 rozdane!

Po raz 89. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. Uroczystość w Teatrze Dolby w Hollywood poprowadził Jimmy Kimmel.  

Recenzja pierwszego odcinka serialu „Legion"

Obecnie fantasy jest bardziej modne niż tradycyjnie pojmowane SF.

Filmowe TOP 10, czyli podsumowanie 2016 roku na dużym ekranie

Wybór najciekawszych filmowych pozycji 2016 roku nie należał do najłatwiejszych, oferta skierowana do widza jest ogromna, co tydzień nie brakuje ciekawych premier.

Wilder czasami kłamał – refleksje o filmie „Sobowtór”

Jest na swój sposób zabawne, że o aktorskiej unikalności Gene’a Wildera można mówić przez pryzmat filmu opatrzonego tytułem „Sobowtór”.

Sentymentalny spacer przez parki jurajskie - o tetralogii filmów z cyklu "Park Jurajski"

Niemal każdy z chłopców na pewnym etapie swojego życia przeżywa okres fascynacji dinozaurami.

Nowe duńskie kino – co zostało po „Dogmie 95”?

Ponoć rewolucja zjada własne dzieci. Szczęśliwie, że u schyłku XX wieku duńskie kino zostało naznaczone czymś innym, aniżeli przemożnym pragnieniem głodu.

Oscary 2016 rozdane!

Po raz 88. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. Uroczystość w Teatrze Dolby w Hollywood poprowadził Chris Rock, który poprzednio zaszczycił galę jako konferansjer w 2005 r.

Filmowe podsumowanie 2015 roku

Miniony rok obfitował w niespodziewane powroty, przywrócił kinu kultowych bohaterów, był też bardzo zróżnicowany gatunkowo pod względem oferty skierowanej do widza. Dlatego też wybór najciekawszych filmowych pozycji 2015 r. nie był zbyt łatwy.

Filozofia bicia tu i teraz – retrospektywna recenzja filmu „Podziemny krąg” Davida Finchera

Pierwszy istotny film Davida Finchera jest współcześnie czymś więcej aniżeli tylko odświeżoną inkarnacją „Mechanicznej pomarańczy” Stanleya Kubricka. 

Demony Grabińskiego wciąż żywe - wywiad z Adamem Uryniakiem - reżyserem i scenarzystą "Kochanki Szamoty"

Na PolakPotrafi.pl trwa zbiórka funduszy na realizację filmu "Kochanka Szamoty" według twórczości Stefana Grabińskiego. Zapraszamy do lektury wywiadu z Adamem Uryniakiem - reżyserem i scenarzystą produkcji.

"Avengers: Age of Ultron" - recenzja

Niewątpliwie jedną z najbardziej oczekiwanych produkcji roku jest kontynuacja „Avengers”. Joss Whedon i spółka podnieśli poprzeczkę bardzo wysoko, ale patrząc na dynamiczny rozwój ekranowego uniwersum Marvela, raczej trudno obawiać się o zniżkę formy. Tym bardziej, że twórca „Astonishing X-Men” doskonale wie jak prowadzić drużyny, czy to komiksowe, czy filmowe.

Oscary 2015 rozdane!

Po raz 87. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. Uroczystość w Teatrze Dolby w Hollywood poprowadził Neil Patrick Harris.

Filmowe podsumowanie 2014 roku

Z roku na rok jesteśmy świadkami procesu postępującej sequelizacji kina. Wśród proponowanych przez producentów tytułów łatwo natknąć się na obrazy skierowane do masowego odbiorcy, pozbawione jakże wartościowego, artystycznego szlifu. Dlatego też pragniemy podzielić się naszymi typami filmów, które w 2014 r. skupiały na sobie wzrok widzów.  

"Pierwszy odcinek z Peterem Capaldim w roli Doktora" - felieton

Kim jest Peter Capaldi? To pytanie pojawiło się na ustach wszystkich zaraz po tym, jak jego kandydatura została wypisana na internetowych forach.

Oscary 2014 rozdane!

Po raz 86. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. Uroczystość poprowadziła Ellen DeGeneres. Siedem statuetek otrzymała "Grawitacja", najlepszym obrazem został "Zniewolony. 12 Years a Slave". Doceniono duet aktorski "Witaj w klubie". Największymi przegranymi nocy bez wątpienia są "American Hustle" i "Wilk z Wall Street".

,,Fandom powinien być filmową awangardą" - wywiad z Grzegorzem Kurkiem

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Grzegorzem Kurkiem – kuratorem sekcji ,,Poza gatunkiem: Superbohater”, a rok temu ,,Poza gatunkiem: science-fiction” na festiwalu Transatlantyk w Poznaniu.

Oscary 2013 rozdane!

Po raz 85. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. Uroczystość po raz pierwszy poprowadził Seth MacFarlane. Najlepszym filmem została "Operacja Argo", która w sumie otrzymała trzy statuetki, a najlepszym reżyserem został Ang Lee. Oscara za pierwszoplanowe kreacje otrzymali Daniel Day-Lewis oraz Jennifer Lawrence. 

"Transatlantyk" - Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki - relacja

Festiwal "Transatlantyk" w rok po powstaniu stał się jednym z największych i najważniejszych przeglądów filmowych w Polsce. Pierwsza edycja była ważnym wydarzeniem, a tegoroczna potwierdziła, że "Transatlantyk" to nie jednorazowa impreza, a festiwal, który się rozwija i ma jeszcze dużo edycji przed sobą.

Oscary 2012 rozdane!

Po raz 84. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. Uroczystość  po raz dziewiąty  poprowadził Billy Cristal. Po pięć statuetek otrzymały filmy "Hugo i jego wynalazek" oraz "Artysta", ale dzieło Hazanavicius zostało filmem roku. Nic nie zatrzymało też "Żelaznej Damy" - Meryl Streep w drodze po trzeciego Oskara. 

Premiera - "X-Men: Pierwsza klasa"

Mówi się, że sukces ma wielu ojców, ale w przypadku „X-Men: Pierwsza klasa” nasuwają się dwa nazwiska: Bryana Singera i Matthew Vaughna. Pierwszy jest odpowiedzialny za udane adaptacje przygód mutantów, które zapoczątkowały boom na ekranizacje komiksów Marvela, drugi natomiast ma na swoim koncie „Gwiezdny pył” według powieści Neila Gaimana oraz zeszłoroczny hit – „Kick-Ass”.

Oscary 2011 rozdane!

Po raz 83. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. Uroczystość poprowadziła dwójka debiutantów - nominowany w tym roku za rolę w "127 godzinach" James Franco oraz Anne Hathaway.

Filmowe podsumowanie 2010 roku

Końcowi roku zwykle towarzyszą przeróżne rankingi podsumowujące minione dwanaście miesięcy w kinie. Typowane są najlepsze produkcje oraz te, które nie spełniły pokładanych w nich nadziei.

"Tron Night" - relacja

Podczas wczorajszego "Tron Night" widzowie w wybranych kinach na całym świecie mogli poczuć przedsmak emocji, które niewątpliwie przybiorą na sile wraz z premierą kontynuacji "Tronu".

"Valhalla Rising” - to nie jest kolejny film o wikingach

Na film trafiłem po zobaczeniu sceny, w której główny bohater rozpruwa brzuch i wyrzuca na nogi swojej ofiary jej wnętrzności. Scena i tytuł sugerowały krwawy film o wikingach, którzy wyruszają by palić bydło, gwałcić domy i kraść kobiety.

"Stacja bezsenność" - zapomniany klejnot polskiego horroru

Filmy takie jak ten zwykło się określać mianem zapomnianych. I rzeczywiście, bowiem ta zwarta, wyprodukowana na potrzeby telewizji fabuła nie zapisała się w masowej pamięci widzów. A szkoda, bo rzecz jest o tyle wyjątkowa, że stanowi udaną próbę przeniesienia motywów rodem z opowiadań grozy na „język” małego ekranu.

Oscary 2010 rozdane!

Po raz 82. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje nagrody – Oscary. Uroczystą ceremonię poprowadziło dwóch znakomitych aktorów Steve Martin i Alec Baldwin.

Rosyjska fantasy i świat w niej przedstawiony na podstawie filmów Nocnej straży, Dziennej straży oraz Przenicowanego świata

Człowiek od zawsze lubił fantazjować – wymyślać historie, które pozwalałyby mu choć na chwilę uciec od codzienności życia i obowiązków. W swych opowieściach tworzył świat lepszy od tego, w którym przyszło mu żyć, ciągle poszukiwał sposobów, aby przezwyciężyć własne ograniczenia.

Letnie kino promocyjne, czyli piekiełko po polsku

Nie ma chyba bardziej uwielbianego, a zarazem znienawidzonego słowa jak promocja.