Zapowiedzi kultury gniewu

Autor: Motyl Redaktor: Motyl

Dodane: 31-01-2010 10:42 ()


Kultura gniewu ujawniła swoje plany wydawnicze na najbliższe dwa miesiące.

 

 

ELEMENT CHAOSU

Autor: Jakub Rebelka

80 stron, format 210 x 297 mm

środek i okładka w kolorze

oprawa twarda

wydawca: kultura gniewu

data wydania: luty 2010

ISBN: 978-83-60915-41-7

Cena: 49,90 zł 

 

Jakub Rebelka, autor m.in. „Doktora Bryana” i „Trzech głów profesora Muri”, jest pierwszym polskim komiksiarzem, który doczekał się rasowego artbooka. Bo trudno nazwać inaczej 80-stronicowy katalog pierwszej indywidualnej wystawy rysownika i malarza pt. „Element chaosu”. Ekspozycja ta, której wernisaż miał miejsce w BWA w Jeleniej Górze, wyraźnie pokazała, że dla Rebelki malarstwo i komiks to nie dwa odrębne światy, ale wzajemnie się przenikające i inspirujące żywioły.

Rebelka, absolwent ASP w Gdańsku, w swoich komiksowych albumach nie boi się malarskiego rozmachu i nietypowych rozwiązań formalnych. Z kolei wiele jego płócien to gotowe fantastyczne kadry i plansze z pulsującego kolorami i pomysłami komiksu, jakim jest twórczość artysty. Poruszanie się w alogicznych, surrealizujących kompozycjach Rebelki przyprawia o zawrót głowy – jak pisze we wstępie do katalogu Piotr Machłajewski, kurator jeleniogórskiej wystawy.

Publikacja ta, wydana w mikroskopijnym nakładzie, to urzeczywistniony sen wszystkich fanów twórczości Jakuba Rebelki i rzecz, która uświadamia w pełni skalę jego talentu. „Element chaosu” to nie tylko wyjątkowy artbook w twardej oprawie, ale najbardziej szalony z dotychczasowych komiksów autora „Doktora Bryana”. Bo gdzie, jak nie w komiksie, mogliby się spotkać Batman z Jezusem?

 

 

GANG WĄSACZY „Ruchome paski”

scenariusz i rysunki: Marek Lachowicz

100 stron, format 235 x 165 mm

środek czarno-biały, okładka w kolorze

oprawa miękka

wydawca: kultura gniewu

data wydania: marzec 2010

ISBN: 978-83-60915-40-0

Cena: 29,90 zł

 

Planują spektakularny napad na zajezdnię autobusową, by zdobyć gruby plik nieznaczonych biletów komunikacji miejskiej. Kochają Bajm, Budkę Suflera i Dodę, ale znają też zagraniczne zespoły, np. Tokio Hotel. Kiedy nie obmyślają nowego skoku najchętniej oglądają telewizor (choćby wyłączony) i chodzą na basen udawać delfina. Są genialni, bo kto inny zrozumiałby dowcipy z Familiady? Przed Państwem jedyny, niepowtarzalny – Gang Wąsaczy!Marek Lachowicz, autor słynnych Człowieka Paroovki i Grand Bandy, w swoim najnowszym komiksie w rolach głównych obsadza Ryszarda, Bohdana i Bogdana. Efektem jest „Gang Wąsaczy. Ruchome paski”, zbiór absolutnie wszystkich – premierowych i archiwalnych – pasków z Wąsaczami, najgłupszymi bohaterami w historii komiksu (obok Rzymian oczywiście). Na 100 stronach komiksu odsłaniają oni coraz to nowe pokłady bezmyślności, która nie przestaje zaskakiwać a co najważniejsze śmieszyć.

„Gang Wąsaczy. Ruchome paski” to dowód na to, że Lachowicz jest mistrzem humoru każdego rodzaju – abstrakcyjnego, slapstickowego, językowego, sytuacyjnego a nawet, co najtrudniejsze, koszarowego. Przed Państwem jedna z najśmieszniejszych rzeczy 2010 roku!

 

 

OSIEDLE SWOBODA

scenariusz i rysunki: Michał „Śledziu” Śledziński

300 stron, format 165 x 235 mm

środek czarno-biały (18 stron w kolorze),

okładka w kolorze

oprawa twarda z obwolutą

wydawca: kultura gniewu

data wydania: marzec 2010

ISBN: 978-83-60915-39-4

Cena: 69,90 zł

 

Gdybym miał wymienić najważniejszą polską serię komiksową z przełomu stuleci, nie zastanawiałbym się ani chwili – „Osiedle Swoboda” jest poza konkurencją – tak o komiksie Michała „Śledzia” Śledzińskiego pisał w „Gazecie Wyborczej” Wojciech Orliński. Ukazujący się na łamach słynnego „Produktu” cykl Śledzia był flagowym komiksem magazynu i rzeczą, która zmieniła polski komiks.

To obyczajowa historia z życia miejskiej młodzieży, która lubi ostrą muzę, imprezy, alkohol i inne używki. Snujący się po osiedlowych uliczkach bohaterowie - niezapomniani Wiraż, Dźwiedzu, Szopa, Smutny i reszta ferajny – borykają się z przemocą, nudą, tępymi „dresiarzami” i kacem, czyli z tym wszystkim, na co narażeni są codziennie młodzi ludzie.

Śledziu opowiada o tym zwyczajnym życiu na zwyczajnym osiedlu z niezwykłym poczuciem humoru, przyglądając się swoim bohaterom z sympatią i dystansem jednocześnie. Doprawia to szczyptą surrealizmu i fantasyki, które na Osiedlu Swoboda wyglądają zadziwiająco naturalnie.

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...