"Mumia" Tess Gerritsen - recenzja

Autor: Damian "Haka" Drozdowski Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 18-01-2011 14:37 ()


Tess Gerritsen zasłynęła w gatunku thrillerów medycznych już w 1996 roku i od razu zdobyła uznanie wśród czytelników. W następnych latach ugruntowała je kolejnymi książkami i stała się najlepszą pisarką tego stylu.

Poprzez kunszt tworzenia opisu, fabuły i postaci wciąga czytelnika w niezapomnianą podróż. Czy „Mumia” jest kolejnym potwierdzeniem jej umiejętności?

Okazuje się, że tak. Książka już od pierwszych stron wciąga czytelnika i nie chce wypuścić, aż do końca. Przygoda zaczyna się w domu pewnej kobiety, która w pokoju śpiącej córki zauważa jeden szczegół, który zakłóca dotychczasowy spokój, a mianowicie brak moskitiery w oknie.

Następnie autorka porzuca ten wątek tymczasowo i przechodzi do właściwej historii. A zaczyna się ona w szpitalu, gdzie tomografii zostanie poddana mumia sprzed kilku tysięcy lat. W mediach aż huczy na temat tego wydarzenia. Wszystkie osoby biorące udział w badaniu czekają z niecierpliwością na wyniki i (uwaga – spoiler) okazuje się, że... to nie jest mumia, a ciało współczesnej kobiety, zmumifikowane w dziwny sposób. To przestaje być sprawa dotycząca znaleziska archeologicznego, a zaczyna podchodzić pod jurysdykcję FBI. Do tego dochodzi mroczne muzeum, którego mury skrywają niezliczone tajemnice.

Autorka w ciekawy sposób stopniowa wprowadza poszczególne wątki fabuły i umiejętnie zwiększa napięcie. Co najważniejsze nie gubi się we własnym pomyśle, zgrabnie i powoli ukazując kolejne szczegóły i tajemnice. Fabuła jest interesująca i wciągająca, dodatkowo książka napisana jest w sposób lekki i przyjazny dla czytelnika. Dodatkowo jest ona zaskakująca i nieprzewidywalna, a takie książki należą do rzadkości. Tess Gerritsen miesza masę wątków, które zgrabnie tworzą bardzo dobrą całość. Pisarka kreuje również bardzo charakterystyczne postacie, a co najważniejsze ich życie cały czas się toczy niezależnie od głównych wydarzeń. Bohaterów odkrywamy stopniowo, poznając ich wady i zalety. Są oni integralną częścią opowieści i każda osoba ma coś w sobie urzekającego i dającego powieści wiele z siebie. Dodatkowo w umiejętny sposób klimat książki jest bardzo dobrze zachowany i nie ma miejsca na rzeczy, które by odwracały uwagę od istoty sprawy. Retrospekcje wplecione w fabułę, również są zastosowane w sposób świadczący o talencie pisarki. W trakcie czytania można odczuć, że Tess Gerritsen posiada wiedzę medyczną i potrafi ją dobrze wykorzystać.

Podsumowując - jest to bardzo dobrze napisana książka, z ciekawą fabułą, niosąca fanom gatunku kolejną porcję rozrywki na wysokim poziomie. Polecam ją zwłaszcza fanom serialu Kości, uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla osób lubiących tego typu tematykę.

 

Ocena recenzenta: 8/10

 

Tytuł: Mumia

Autor: Tess Gerritsen

Tłumacz: Zbigniew Kościuk

Wydawca: Albatros

Data premiery: 11.08.2010 r.

ISBN: 978-83-7659-208-4/oprawa miękka

ISBN: 978-83-7659-209-1/oprawa twarda

Liczba stron: 400

 

Dziękujemy Wydawnictwu Albatros za egzemplarz do recenzji.

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...