„Rycerz Ciernistego Krzewu. Polowanie” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 26-10-2016 23:32 ()


Pomimo dość chłodnych recenzji pierwszego tomu opowieści o Rycerzu Ciernistego Krzewu, autorzy zdecydowali się na kontynuowanie tego projektu. Scenarzysta oraz rysownicy najwyraźniej wzięli sobie do serca wszystkie uwagi krytyczne i druga odsłona tej opowieści jest już zdecydowanie lepsza.

Znacznie bardziej spójna i interesująca jest fabuła komiksu. Tym razem wszystko kręci się wokół tytułowego polowania. A właściwie polowań. Z jednej bowiem strony, na łowy wyrusza tytułowy bohater. Magnat Fryderyk opuszcza swój dworek, by wytropić i zabić kolejne watahy krwiożerczych wilków „wyprodukowanych” w krzyżackich laboratoriach. Wyposażony w magiczną broń stworzoną specjalnie dla niego przez Mikołaja Kopernika wyrusza, by chronić miejscową ludność przed atakami przeklętych bestii, ale nie wie, że i on stał się zwierzyną. Polowanie na Rycerza Ciernistego Krzewu rozpoczął bowiem Joachim Wettyn – najlepszy rycerz Zakonu Krzyżackiego, który otrzymał od Albrechta Hohenzolerna – a właściwie od tego, w co zamienił się on po walce z Rycerzem, która miała miejsce w poprzednim tomie – polecenie odnalezienia i zabicia polskiego superbohatera w zbroi.

W ten oto sposób role łowcy i zwierzyny okazują się płynne, a dwóch dzielnych rycerzy w nieunikniony sposób zmierza do krwawej konfrontacji. Śledząc losy głównych postaci tej opowieści, poznajemy także kilka interesujących faktów na ich temat. Scenarzysta tu i ówdzie umieszcza informacje, dzięki którym obaj aktorzy tego dramatu mogą stać się dla czytelnika nieco bliżsi. Na drugim planie pozostają tym razem m.in. Mikołaj Kopernik, nieustający w swych wysiłkach zaopatrywania swego przyjaciela w jak najbardziej skuteczną broń, Walenty Kumor przyczyniający się do trwania legendy o Rycerzu oraz Piotr, młody pomocnik naszego bohatera. W cieniu głębokiego lochu skrywa się także Albrecht Hohenzolern – wyglądający teraz jak połączenie Hulka z Lobo potwór na pewno będzie szukał zemsty na Rycerzu Ciernistego Krzewu.

Drugi tom jest również znacznie bardziej atrakcyjny pod względem graficznym. Zaangażowanie dziewięciu rysowników sprawiło, że choć poszczególne sekwencje opowieści są zróżnicowane, to całość i tak jest bardziej spójna od pierwszego tomu tworzonego przez dwudziestu (!) rysowników. Ta większa jednorodność komiksu wynika także z faktu, że poszczególni autorzy odpowiadali już nie za narysowanie tylko po dwóch plansz, ale tworzyli całe sekwencje odnoszące się do odrębnych epizodów historii. Zasadniczo można stwierdzić, że rysownicy pracujący przy tym komiksie wybierali jedną z dwóch ścieżek. Jedni poszli w stylistykę kreskówkowo-cartoonową, z wyraźnymi elementami mangowymi, drudzy natomiast postawili na mroczny realizm. Co może wydawać się zaskakujące, w „Polowaniu” zdecydowanie lepiej zaprezentowali się ci pierwsi. Szczególnie interesująco prezentują się rysunki na stronach: 3-7, 14-21, 42-45. Ciekawie – choć zupełnie inaczej od wymienionych wcześniej – wyglądają też strony 37-41. Niestety zupełnie nieprzekonująco wypadają na tym tle pozostałe sekwencje. Mroczne i z założenia bardziej realistyczne rysunki, które w lepszym wykonaniu mogłyby być bardziej odpowiednie do tej historii, wypadły tu jednak dość słabo. Szczególnie rażą rysunki ze stron 22-29 i 30-36. Ta druga sekwencja wygląda naprawdę źle, a „piękna Jarmiła”, która mogłaby być jedną z atrakcji tego fragmentu, wypadła fatalnie.

Podsumowując, należy stwierdzić, że drugi tom osadzonej w historycznych realiach opowieści o Rycerzu Ciernistego Krzewu jest znacznie lepszy od pierwszego i pozwala mieć nadzieję na ciekawą kontynuację. Zarówno scenariusz, jak i rysunki prezentują się całkiem poprawnie, choć oczywiście w obu tych sferach są jeszcze ogromne rezerwy. Skonstruowane zgodnie z regułami sztuki komiksowej zakończenie komiksu, zapowiada intrygujący ciąg dalszy. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że na kolejny tom nie trzeba będzie czekać trzy lata, oraz że trzecia odsłona opowieści będzie lepsza od – całkiem już przyzwoitej – drugiej.

 

Tytuł:Rycerz Ciernistego Krzewu. Polowanie”

  • Scenariusz: Dawid Kuca
  • Rysunki: Grzegorz Kaczmarczyk, Dariusz Kukla, Kamil Karpiński, Roman Gajewski, Mateusz Heldwein, Łukasz Rydzewski, Tomasz Kleszcz, Mariusz Topolski, Maciej Kachel
  • Wydawca: Wydawnictwo Kameleon
  • Data wydania: 2016
  • Objętość: 64 strony
  • Format: A4
  • Oprawa: miękka
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolorowy
  • Cena: 39,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Kameleon za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus