Zapowiedź „444” Macieja Siembiedy

Autor: Wielka Litera Redaktor: Motyl

Dodane: 05-04-2017 17:28 ()


Już 26 kwietnia prawdziwe wydarzenie na polskim rynku wydawniczym – premiera „444” Macieja Siembiedy. To zupełnie nowe nazwisko w świecie polskiego thrillera. Maciej Siembieda wkracza do literackiego świata z doskonale skonstruowaną intrygą z nawiązaniami do prawdziwych wydarzeń historycznych i najbardziej tajemniczego obrazu Jana Matejki. Świetnie i z rozmachem łączy ze sobą różne konwencje powieści kryminalnej, odważnie sięga po fakty historyczne i nie waha się konfrontować ich ze współczesną sytuacją polityczno-społeczną.

Co ma wspólnego wypadek z warszawskiej Woli z arabską baśń o księżyc łgarzu i milczącą księżniczką więzioną przed wiekami w luzytańskim zamku? Czy zerwanie rozejmu w Segedynie i śmierć Władysława Warneńczyka da się połączyć z nieślubnym synem Aleksandra I Romanowa oraz czy to z jego powodu „Chrzest Władysława Warneńczyka 18.II.1425r.” Matejki jest najczęściej kradzionym polskim obrazem? W „444” pytania i zagadki mnożą się na każdej stronie, a fikcja miesza z historią.

 

W 1881 r. Jan Matejko maluje “Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o “Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Dlaczego? Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie. Czy Jakub Kania zdoła wyjaśnić zagadkę obrazu i stawić czoła współczesnej organizacji islamskiej, która zrobi wszystko, aby udaremnić spełnienie przepowiedni?

Maciej Siembieda - trzykrotny laureat “polskiego Pulitzera” (nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich) w kategorii reportażu. Od trzydziestu lat prowadzi dziennikarskie śledztwa historyczne. Publikował m.in. w paryskiej “Kulturze”, “Polityce”, “Odrze” i “Tygodniku Kulturalnym”. Tajemnicy “Chrztu Warneńczyka” poświęcił kilkanaście lat. Powieść “444” jest ich rezultatem, łącząc prawdę historyczną z fikcją literacką.


comments powered by Disqus