Październikowe premiery Kultury Gniewu

Autor: KG Redaktor: Motyl

Dodane: 02-10-2017 16:34 ()


Prezentujemy październikowe zapowiedzi Kultury Gniewu. Premiera tytułów planowana jest na Krakowskie Targi Książki, a Kongo również na Conrad Festival, którego dziewiąta edycja odbędzie się w dniach 23-29 października w Krakowie.

KONGO

scenariusz: Christian Perrissin
rysunki: Tom Tirabosco
tłumaczenie: Krzysztof Umiński

Opowieść o podróży Józefa Konrada Korzeniowskiego w głąb afrykańskiego Kongo, będącego kolonią belgijskiego króla Leopolda II. W 1890 roku przyszły pisarz ma objąć dowództwo na statku pływającym po rzece Kongo. To, co jego zleceniodawcy określają „misją cywilizacyjną”, okaże się czymś zgoła odmiennym. Podróż ta otworzy Korzeniowskiemu oczy na zbrodnie epoki kolonializmu i mroczą część ludzkiej natury. Pod jej wpływem napisze później „Jądro ciemności”, książkę kanoniczną dla zachodniej kultury. Autorzy komiksu obficie nawiązują do twórczości Josepha Conrada, pod którym to nazwiskiem świat zapamiętał Korzeniowskiego, cytując jego osobiste dokumenty – fragmenty dziennika z podróży do Afryki czy korespondencję z Marguerite Poradowską, wdową po dalekim krewnym pisarza.

 

ANASTAZJA

scenariusz: Magdalena Lankosz
rysunki: Joanna Karpowicz

Rok 1926. Do Los Angeles przyjeżdżają matka z córką. Porzuciły swój dom gnane marzeniem, by u ich stóp znalazła się Fabryka Snów. Tego pierwszego dnia, na peronie, nawet nie domyślają się, jaką cenę przyjdzie im za to marzenie zapłacić. Joanna Karpowicz i Magdalena Lankosz pokazują w komiksie zderzenie wyobrażeń o życiu aktorki z tym, co kryje się za kulisami filmowego biznesu. Opowiedziana w kryminalnej konwencji historia obfituje w tajemnice i niespodziewane zwroty akcji. Dotyczą one zarówno przeszłości bohaterek, jak i mrocznych praktyk Złotej Ery Hollywood.

Opowiadając o czasach, kiedy Fabryka Snów przypominała stojące ponad prawem bizantyjskie imperium, autorki zostawiają czytelnikom wiele tropów, które odsyłają do ponurych legend Miasta Aniołów, takich jak samobójstwo Peg Entwistle, proces Fatty’ego Arbuckle’a czy morderstwo Czarnej Dalii. W tej opowieści o kręgu zła, który zacieśnia się wokół tytułowej bohaterki, jest wiele z prawdziwej – oficjalnej i nieoficjalnej – historii Hollywood, największego centrum przemysłu rozrywkowego na świecie.

 

BAJKA NA KOŃCU ŚWIATA 2. Opuszczony dom

scenariusz: Marcin Podolec
rysunki: Marcin Podolec

Wiktoria i Bajka wędrują w poszukiwaniu rodziców. Mijają dymiące kratery, wymarłe lasy i gruzowiska, a kierunek marszu wyznaczają im tajemnicze światła na niebie. Świat po wielkim wybuchu to zdecydowanie nie najlepsze miejsce dla dziewczynki i psa. Jeśli już jednak mamy tam dziewczynkę i psa, pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie ich wyprawy!

„Bajka na końcu świata” to postapokaliptyczna seria dla najmłodszych autorstwa Marcina Podolca, jednego z najzdolniejszych polskich twórców komiksów i filmów animowanych.

POWSTANIE - FILM NARODOWY
scenariusz: Jacek Świdziński
rysunki: Jacek Świdziński

"Ten film ma się nie mieścić w głowach".
Producent

Wielki naród zasługuje na wielkie kino o rzeczach ważnych. I takie kino otrzyma. Państwowe dotacje i crowdfundingowe zbiórki pompują strumienie złotówek. W luksusowych limuzynach i w błocie po kolana roją się na planie statyści, kaskaderzy, producenci oraz najlepsi dostępni fachowcy (również ci sprowadzeni z zagranicy), a wszystkie sznurki spoczywają w rękach jednego człowieka.W swoim najnowszym komiksie Jacek Świdziński odsłania kulisy pracy nad superprodukcją o historycznych wydarzeniach, ciągle mających wpływ na kształt współczesnej Polski. Pokazuje do jakich wyrzeczeń i poświęceń jest zdolna ekipa filmowa, by powstało dzieło, które przemówi do serc widzów na całym świecie i "zrobi z nas bohaterów, którymi jesteśmy".

Publikacja ukazuje się z okazji roku kościuszkowskiego. Nie została dofinansowana z żadnych źródeł.


comments powered by Disqus