"Żołnierze kosmosu" - zapowiedź

Autor: Paragon Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 16-01-2008 17:58 ()


 

30 stycznia do sprzedaży trafia jedna z klasycznych powieści science fiction - "Żołnierze komsosu" Roberta A. Heinleina w tłumaczeniu Piotra Ogorzałka. Serwis Paradoks jest patronem medialnym książki.

 

Jak pisze wydawca:

 

"Nagrodzona Hugo powieść mistrza amerykańskiej fantastyki. Na jej podstawie powstał film Poula Verhoevena, a Harry Harrison napisał parodię, "Bill, bohater Galaktyki".

Jest to pierwsze pełne wydanie tej słynnej książki, wydanie Amberu zostało przez polskiego wydawcę okrojone o ok. 20% (wycinano całe strony traktatów, uznając je za nudnawe, przez co polski czytelnik nie dowiedział się, dlaczego ksiązka ta wywołała w USA takie poruszenie i oskarżenia wobec Heinleina o militaryzm).

Heinlein napisał Starship Troopers w 1959 roku. Była to forma ostrego protestu (by ją napisać, przerwał nawet prace nad Stranger in the strange land) przeciwko złamaniu przez Związek Radziecki postanowień dotyczących zaprzestania prób z bronią jądrową, zainicjowanych przez Eisenhovera w 1958. W tej militarystycznej wizji Heinleina jedyną możliwością zdobycia obywatelstwa i praw wyborczych jest odbycie służby wojskowej. Gdy główny bohater, Juan Rico zaciąga się do wojska, wybucha bezlitosna wojna z "Robalami", obcą cywilizacją symbolizującą komunistyczny totalitaryzm. Wojskowa kariera głównego bohatera jest niejako pretekstem do politycznych rozważań autora nad przyszłością naszej planety. Żołnierze kosmosu są powieścią kultową. W internecie istnieją obecnie całe fora, których uczestnicy omawiają różnorakie aspekty powieści (np. strukturę i hierarchię Kosmicznych Sił Zbrojnych, będących połączeniem armii, floty i piechoty morskiej). Jej szczegółowy opis i analiza zajmują cały dział w Wikipedii, pojawiają się nawet naukowe analizy opisanych w niej Ziemskich Służb Federalnych.

Książka ukaże się w ekskluzywnej serii Klasyka Science Fiction."

 

 

Robert A(nson) Heinlein - W pisarstwie Heinleina dużo naukowego żargonu, slangu i ludowych mądrości. Obok fantastyki pisał mainstream. Ale pierwszą sławę przyniosła mu fantastyka dla młodzieży: Między planetami, Farmer in the Sky, Space Cadet.

Jego Władca marionetek (1951) jest znakomitym opisem szybkiej skutecznej inwazji Obcych na Ziemię. Powieść Double Star (Dubler) przyniosła mu pierwsze Hugo. Bardzo popularne były „Drzwi do lata", „Żołnierze kosmosu".

Nie przeszkodziło to Heinleinowi dać tym wszystkim krytykom doskonałej odpowiedzi w postaci Obcego w obcym kraju (1961, Hugo), pacyfistycznej powieści o dziecku rozbitków na Marsie, które po latach przybywa na Ziemię, obdarzone zdolnościami parapsychicznymi. Powieść to wspaniały opis narodzin mesjasza propagującego wolną miłość i mistycyzm, stała się kultowa w uniwersyteckich campusach i wśród komun hippisowskich. Była też pierwszą powieścią fantastyczną, która wskoczyła na głównonurtowe listy bestsellerów.

Szlak chwały (1963) to fantasy, Farnham's Freehold - political fiction (alternatywna opowieść o Ameryce rządząnej przez Murzynów, Luna to surowa pani (1966, Hugo) - kolonizacja Księżyca, Kot, który przenika ściany (1985), Hiob, komedia sprawiedliwości (1984) - te wszystkie powieści pokazują, jak wspaniałym pisarzem był Robert Heinlein. (1907-1988). Amerykański pisarz, ukończył Uniwersytet Missouri i Akademię Marynarki Wojennej w Annapolis. Pierwsze opowiadanie opublikował w „Astounding Science Fiction" w 1939 roku i z miejsca wszedł do stajni Johna Campbella. W czasie wojny służył w Marynarce USA, i dużo pisał, wtedy powstały opowiadania składajace się na Historię Przyszłości. Opublikowano kilka zbiorów: The Man Who Sold the Moon (1950), The Green Hills of Earth (1951), Revolt 2100 (1953). Do serii należą też jego wczesne powieści: Methuselahs Children (1941/1958) i Orphans of the Sky (1963). (sfilmowana przez Voerhoevena) z 1959, nagroda Hugo, przykleiła mu etykietkę militarysty, gloryfikującego wojnę. Posądzano go nawet o sympatie faszystowskie, a wielu pisarzy napisało pod wpływem tej powieści swoiste antywojenne apele (Haldeman, Harrison).

 

 

Źródło: Solaris


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...